Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné pomery

Prírodné pomery

 


 

 Obec leží v severozápadnej časti úrodnej sprašovej pahorkatiny stredného Ponitria na východnom úpätí pohoria Považský Inovec . Chotárom preteká potok Zľava, vyvierajúci v neďalekých Inoveckých horách, ktorý ústi do rieky Nitry. Od Začiatku 20.storočia patrí do obvodu tesárskeho chotára aj územie niekdajšej osady Kokošová, ktorá bola kedysi samostatnou obcou. Plocha chotára je 1354 hektárov a jeho povrch je pahorkatinový až vrchovinový. Nadmorská výška v strede obce je 230 metrov, najvyšší bod v chotári je vo výške 472metrov a najnižší 194 metrov. Tesáre sú poľnohospodárskou obcou.

Dedina leží v malebnej dolinke potoka Zľava a z troch strán je obkolesená poľnohospodárskou pôdou. Severovýchodne od obce je lesík nazývaný Hliník, v ktorom rastú iba listnaté stromy-dub, buk, hrab, osika, breza. Na sever od dediny sú jarky porastené agátmi a za nimi je ihličnatý les, ktorý sa volá Adamcová a prevažujú v ňom smreky. Na ľavo od Adamcovej sa nachádza Stará hora, tiež prevažne porastená ihličnatými stromami. Pod Starou horou preteká Zľavský potok. V doline popri potoku boli lúky s výbornou trávou, ktoré sa voľakedy kosievali. Tu sa aj Zľavský potok delil na dvoje. Hlavný tok tiekol tzv. novým potokom a poháňal dva mlyny - Dúckého a Babkovičov. Menšia časť vody tiekla starým potokom. Tak to bolo ešte pred rokom 1950. Pod Starou horou bol prameň nazývaný Kyselka. Mal podobný vajcovytý zápach ako známy a hojne navštevovaný piešťanský minerálny prameň a tiež pomáhal pri trávení a zažívacích ťažkostiach. Je známe, že aj piešťanské liečivé pramene majú svoj pôvod v horskej oblasti stredného Inovca. Žiaľ pri výstavbe priehrady Tesáre prišli o túto prírodnú zvláštnosť.

Severozápadne od obce sa nachádza ihličnatý les, ktorý sa volá Teplý vrštek a za ním pokračuje listnatý les. Jeho jednotlivé časti majú svoje názvy -Bočina, Vlčie kúty, Tesárska hora, Kuzmická hora, Nemčická hora, Uličná dolina. Voľakedy tu mali obce tovarnického panstva, ktoré v chotári nemali les, svoje diely na ťažbu palivového i stavebného dreva, Pod Teplým vŕškom boli oddávna výborné pasienky nazývané Sekanice, kde sa od jari do jesene zvykol pásavať dobytok. Na severozápade od obce sa nachádza osada Nové mlyny, kde bol mlyn ešte pred dvoma desasťročiami schopný prevádzky. Za Novými mlynmi sa nachádza opustený kameňolom , ktorý bol otvorený po vojne, ale pre väčšiu ťažbu nebola skala vhodná.


 
ÚvodÚvodná stránka