Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Internetová stránka obce Tesáre.

Tesárske vinobranie od dediny pre regiónVytlačiť
 

logo ZSE.jpgRealizujeme projekt podporený Nadáciou ZSE

 

Názov projektu

Tesárske vinobranie - od dediny pre región

Východisková situácia

Sme obec o 750 obyvateľoch kde pôsobia rôzne zložky futbalisti, turisti hasiči, ženský spolok, spevokol. Našou vlajkovou loďou v kultúre je Tesárske vinobranie. Dlhodobo je Tesárske vinobranie značka ktorá silnie. . Tento rok bude už 16 ty ročník. Začali sme skromne no postupne sme obohatili program a ponuku dobrôt burčiaku a vín z našej dediny. Ak vyjde počasie navštívi nás cca 3000 ľudí. Prezentujeme tu domáci folklór cez deti MŠ a ZŠ mladých domácich umelcov, ženský súbor Babinec. Do prípravy miestnych špecialít, ponuky a ochutnávky, organizácie sa zapája každoročne cca 100 dobrovoľníkov. Chceme aby sa vinobranie udržalo a stalo sa miestom na prezentáciu dediny a stretnutie blízkeho a vzdialeného regiónu.

Počet účastníkov

2500

Kto je cieľová skupina projektu, pre koho je projekt určený?

Cieľovou skupinou sú predovšetkým občania obce a účastníci Tesárskeho vinobrania , návštevníci obce.

Očakávané výsledky

Ciele projektu

Cieľom projektu je prezentácia obce na Tesárskom vinobraní, a spájanie regiónu udržanie tradície. Chceme zakúpiť takzvané pivné sety - stoly a lavice na prezentáciu pochúťok na Tesárskom vinobraní a usadenie návštevníkov, chceme ich vlastnoručne dotvoriť emblémom Tesárskeho vinobrania a nadácie ZSE a teda šíriť meno počas celého roku a na všetkých akciách kde sa počas roka budú tieto sety využívať. Chceme vytvoriť "miesto pre dišputy" osadíme v areáli Zeleného námestia stôl a lavičku z agátu celoročne voľne prístupnú pod vŕbou v blízkosti detského hradu. Takisto ju označíme emblémom vinobrania a nadácie ZSE. Zakúpime jeden skladací stan na prezentáciu burčiaku hroznových koláčov, lokší a kačacích stehienok, takisto ho upravíme emblémom vinobrania a nadácie ZSE.

Prínos projektu

Podpora kreativity , zapojíme turistov Kroko Velo, ženy z Babinca deti ZŠ a MŠ pri tvorení emblému a "miesta pre dišputy" na Tesárskom vinobraní. Prínosom bude vytvorenie zázemia pre Tesárske vinobranie pre udržanie aktivít spojených s touto akciou.

Zapojenie dobrovoľníkov a komunity

Zapojíme turistov Kroko-Velo, ženský spolok Babinec, deti MŠ a ZŠ, VPP pracovníkov obce. Babinec deti a turisti budú zhotovovať maľovaním a olepom, emblém vinobrania na súpravy stolov a lavíc a stánku, VPP pracovníci a turisti zhotovia "stolček pre dišputy" z agátového dreva ktoré poskytne obec a osadia ho pod vŕbu v blízkosti detského hradu na ploche Tesárskeho vinobrania.

 Čím je pripravovaná akcia zaujímavá?

Projekt Tesárske vinobranie - od dediny pre región - spája dedinu, dobrovoľníkov a prezentuje ju v celom širokom okolí. Chceme uchovať tradície a prípravu tesárskeho vinobrania dobrovoľníkmi a najmä domácimi, aby to bolo autentické tesárske. Preto potrebujeme podporiť materiálne zabezpečenie a združiť na tomto projekte osoby a skupiny od detí MŠ až po dospelých aby sme vytvorili niečo naše pre nás ale aj pre región. Akcia je zaujímavá tým že obec Tesáre je najsevernejšie položená oblasť Nitrianskeho kraja kde sa pestuje profesionálne hrozno a je potrebné aj takýmito aktivitami podporiť zachovanie vinobrania ale aj folklóru a zvykov s tým spojených. Vystupujú tu vždy hudobné skupiny a jednotlivci naživo, a z rôznych oblastí Slovenska. Požičiavaním tohto vybavenia stolov, lavíc a stánku na obecných akciách a po okolitých obciach sa bude šíriť dobré meno nadácie aj nášho vinobrania v celom regióne. Na "mieste dišpút" na Zelenom námestí nájdu generácie obyvateľov a návštevníkov miesto na oddych a možno aj podobné nápady na projekty ako je tento.


41705718_292138194945982_8701822480085417984_n.jpg


 
 
ÚvodÚvodná stránka